SYMPOZJUM
55. Sympozjum Speleologiczne
2 lipiec 2021
Zapraszamy do udziału w 55. Sympozjum Speleologicznym, które odbędzie się w dniach 14-17.10.2021 r. w Bartkowej-Posadowej nad Jeziorem Rożnowskim.
UROCZYSTOŚĆ
Uroczystość poświęcona obchodom Międzynarodowego Roku Jaskiń i Krasu (IYCK)
10 września 2021
Informujemy, że 13 września b.r., w godzinach 10:00-13:00 (czasu środkowoeuropejskiego), w paryskiej siedzibie UNESCO odbędzie się uroczystość poświęcona obchodom Międzynarodowego Roku Jaskiń i Krasu (IYCK). Uczestnictwo w tej uroczystości będzie możliwe poprzez YouTube pod adresem https://www.youtube.com/channel/UCzSiErLj5x6viNbvAdehDvA Będzie również możliwość późniejszego odtworzenia nagrania z tej imprezy. Zapraszamy do takiego w niej uczestnictwa.

Jednocześnie przypominamy, że w ramach obchodów tego roku w Polsce prowadzony jest cykl comiesięcznych webinariów, który - po przerwie wakacyjnej - wznowiony zostanie prawdopodobnie w ostatnią środę września. Drugim elementem jesiennych obchodów tego Roku powinny być Dni Wycieczek Speleologicznych (Speleo-Days), w ramach których specjaliści (speleolodzy, geolodzy, geomorfolodzy, biolodzy, hydrogeolodzy) pokazywać mają nieprofesjonalistom (turystom, miejscowym mieszkańcom, osobom odpowiedzialnym za ochronę przyrody) tereny krasowe lub jaskinie (ale tylko te bezpiecznie dostępne), zwracając uwagę na ich znaczenie przyrodnicze i potrzebę ochrony. Zachęcamy do organizacji takich wycieczek i prosimy o ich zgłaszanie na naszej stronie (w zakładce IYCK 2021), skąd te inicjatywy - po ich przeprowadzeniu - będą zgłaszane na światową stronę IYCK. Na stronie Sekcji można znaleźć więcej informacji o obchodach Roku.
AUDYCJA RADIOWA
Tajemnice jaskiń
4 lipca 2021
W dniu 03.07.2021 Polskie Radio Katowice rozpoczęło cykl audycji pt. „Tajemnice Jaskiń”. Będą to krótkie, 5 minutowe audycje, mające charakter popularyzatorski ukazujące ciekawostki i ludzi związanych z jaskiniami. Będą się ukazywać w każdą sobotę lipca i sierpnia 2021 roku o godzinie 17.30. Ponieważ Radio Katowice jest rozgłośnią regionalną audycje będą dotyczyć jaskiń Wyżyny Śląsko-Krakowskiej. Zainteresowani mogą jej słuchać na żywo w odbiorniku radiowym lub w internecie, na stronie Polskiego Radia Katowice, a ci którzy nie zdążą lub nie będą mieli czasu, będą mogli jej posłuchać w podcastach, które będą się systematycznie ukazywać na stronie radia.
Twórcą programu jest „nasz człowiek” w Radiu Katowice czyli pani redaktor Beata Tomanek która sama aktywnie chodzi po jaskiniach i jest autorką wielu audycji jaskiniowych i podróżniczych. Na facebooku autorki https://pl-pl.facebook.com/beata.tomanek.52 można będzie obejrzeć zdjęcia powstałe w trakcie nagrywania programów. Audycja jak najbardziej wpisuje się w tematykę Międzynarodowego Roku Jaskiń i Krasu (takie było założenie autorki), dlatego informacja o niej pojawia się na stronie Sekcji Speleologicznej PTP im. Kopernika.
I na koniec informacja ze „źródeł dobrze poinformowanych” - oprócz cyklicznej audycji o której mowa powyżej, będą się ukazywać również dłuższe programy niecykliczne dotyczące jaskiń Wyżyny Śląsko-Krakowskiej o których będziemy informować w późniejszym terminie.
WEBINARIUM
Obchody 2021 IYKC w Unesco
1 lipiec 2021
Poniżej przesyłamy wiadomość od Prezydenta Unii Speleologicznej dot. obchodów Roku Jaskiń i Krasu w kwaterze głównej UNESCO

Dear Partners in the International Year of Caves and Karst,

Thank you again for joining and support the International Year.

UNESCO has invited the UIS to celebrate the International Year of Caves and Karst at UNESCO Headquarters! Caves have never held such a high international position until now! The celebration will be at UNESCO in Paris on 14 September 2021. Because of the pandemic, there will be severe restrictions on the number of people who can attend. We do not know how many at this time, only that we need to include as many UNESCO ambassadors as possible so they can return to their governments and teach what they have learned about caves and karst. We know there will be virtual attendance at the meeting, but we do not yet know if it will be just for ambassadors or for everyone. We hope everyone.

We are now working on the many details for the celebration with UNESCO and I do not have more information at this time. I will send more news as it becomes available. For now, you can share this news with your local to national governments and other organizations to show the importance of caves and karst. By showing that UNESCO supports us, it proves your work with caves and karst is important. This news will help you find new partners and support. You can talk to your governments’ UNESCO offices and encourage them to be at celebration. Let them know you expect to hear back from them and for them to tell you how they will improve cave and karst research and protection in your countries.

George Veni, PhD
Executive Director, National Cave and Karst Research Institute (NCKRI)
And President, International Union of Speleology (UIS)
WEBINARIUM
Klimat zapisany w naciekach jaskiniowych
17 czerwiec 2021
Zapraszamy do udziału w ostatnim przed wakacjami speleo-webinariów podczas którego wykład pt. „Klimat zapisany w naciekach jaskiniowych” wygłosi nasz sekcyjny kolega dr Jacek Pawlak z Instytutu Nauk Geologicznych PAN w Warszawie. Wykład odbędzie się jak dotychczas w ostatnią środę czerwca.
o Sekcji
Działamy od 1964 roku! poznaj naszą historię!
2021 IYCK
2021 IYCK Ulotka
kliknij na zdjęcie abu pobrać
2021 IYCK Przewodnik
kliknij na zdjęcie aby pobrać
Kontakt
Sekretarz Sekcji
dr Wojciech Wróblewski
Adres
Instytut Nauk Geologicznych
Uniwersytet Jagielloński
Gronostajowa 3A
30-063 Kraków
email
Partnerzy
© 2021 Copyright: Sekcja Speleologiczna PTP im. Kopernika