WEBINARIUM
Galeria osobliwości, czyli Jaskinie Niżu Polski
25.01.2023
Zapraszamy do udziału w wykładzie w ramach Webinariów Speleologicznych organizowanych przez naszą Sekcję, które odbędzie się we wtorek 31 stycznia 2023 r. o godzinie 19:00 za pośrednictwem YouTube. Wykład pt. Galeria osobliwości, czyli Jaskinie Niżu Polski” wygłosi dr hab. inż. Jan Urban z Instytutu Ochrony PAN w Krakowie.
UIS
Sprawozdanie UIS z działaności w roku 2022
07.01.2023
Zachęcamy do zapoznania się ze sprawozdaniem Międzynarodowej Unii Speleologicznej (UIS) z działalności w roku 2022, kończącym obchody Międzynarodowego Roku Jaskiń i Krasu, w których Nasza Sekcja miała przyjemność być jednym z organizatorów licznych wydarzeń.
STYPENDIUM
France HABE PRIZE 2023
28.12.2022
Ruszyła kolejna edycja konkursu France HABE PRIZE 2023 organizowanego przez The Karst and Cave Protection Commission of the International Union of Speleology (UIS) dotyczycącego ochrony krasu i jaskiń. Zachęcamy do zapoznania się z informacją poniżej oraz do odwiedzenia strony internetowej.

France HABE PRIZE 2023
The Karst and Cave Protection Commission of the International Union of Speleology (UIS) is pleased to announce the opening of the PRIX France HABE 2023.
The prize is named in memory and in honor of Dr. France HABE (10/12/1999) from Slovenia (Yugoslavia), Past President of the Protection Department of the UIS (1973 -1997).
The purpose of this prize endowed with 300€ is to promote the protection of karst and caves. Their natural heritage is an increasingly rich source of proven information on the history of our planet and of humanity, allowing us to act in a more thoughtful, effective and sustainable way for the future of our environment.

You will find the complete regulations in French, English and Spanish on the UIS website by following this link:
http://uis-speleo.org/index.php/karst-and-cave-protection-commission/
Feel free to disseminate widely.
Jean-Pierre Bartholeyns
President
WEBINARIUM
Odkrycia polskich speleologów w masywie Hoher Göll (Alpy, Austria)
15.12.2022
Zapraszamy do udziału w wykładzie w ramach Webinariów Speleologicznych organizowanych przez naszą Sekcję, które odbędzie się we wtorek 20 grudnia 2022 r. o godzinie 19:00 za pośrednictwem YouTube. Wykład pt. "Odkrycia polskich speleologów w masywie Hoher Göll (Alpy, Austria)” wygłosi Mateusz Golicz z Rudzkiego Klubu Grotołazów Nocek.
WEBINARIUM
Jaskinie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej od smoka wawelskiego do powstańców styczniowych
14.11.2022
Zapraszamy do udziału w wykładzie w ramach Webinariów Speleologicznych organizowanych przez naszą Sekcję, które odbędzie się w czwartek 24 listopada 2022 r. o godzinie 19:00 za pośrednictwem YouTube. Wykład pt. Wykład pt. "Jaskinie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej od smoka wawelskiego do powstańców styczniowych” wygłosi dr Michał Wojenka z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
ZEBRANIE
Walne Zebranie Zarządu PTP im. Kopernika
14.11.2022
Szanowni Członkowie Sekcji Speleologicznej PTP im. Kopernika. Serdecznie zapraszany na Walne Zebranie PTP im. Kopernika, które odbędzie się 26 listopada od godziny 11:00 na Kampusie UJ w Krakowie (ul. Gronostajowa 9).
W trakcie zebrania zostaną omówione bierzące sprawy dot. Towarzystwa oraz wybrany będzie na nową Kadencję Zarząd Towarzysztwa.
Serdecznie zapraszamy,
Zarząd Sekcji Speleologicznej PTP im. Kopernika
WEBINARIUM
Sekretne życie jaskiń
21.10.2022
Zapraszamy do udziału w wykładzie w ramach Webinariów Speleologicznych organizowanych przez naszą Sekcję, które odbędzie się w środę 27 października 2022 r. o godzinie 19:00 za pośrednictwem YouTube. Wykład pt. Wykład pt. "Sekretne życie jaskiń” wygłosi dr Joanna Kocot-Zalewska z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.
SYMPOZJUM
56. Sympozjum Speleologiczne
14.06.2022
Zapraszamy do udziału w 56. Sympozjum Speleologicznym, które odbędzie się w dniach 13-16.10.2022 r. w Podlesicach na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej
WEBINARIUM
Jaskinia Lamprechtsofen - polska eksploracja masywu Leoganger Steinberge (Alpy, Austria)
26.06.2022
Zapraszamy do udziału w wykładzie w ramach Webinariów Speleologicznych organizowanych przez naszą Sekcję, które odbędzie się w środę 29 czerwca 2022 r. o godzinie 19:00 za pośrednictwem YouTube. Wykład pt. Wykład pt. "Jaskinia Lamprechtsofen - polska eksploracja masywu Leoganger Steinberge (Alpy, Austria)” wygłoszą Andrzej Ciszewski i Michał Ciszewski z KKTJ.

Jaskinia Lamprechtsofen - polska eksploracja masywu Leoganger Steinberge (Alpy, Austria)
Polska eksploracja w masywie Leoganger Steinberge w Alpach Salzburskich rozpoczęła się w 1973 roku. System Lamprechtsofen był latach 1998 - 2001 najgłębszą jaskinią świata o deniwelacji 1632 m. W 2018 roku po dołączeniu jaskini CL-3, System osiągnął deniwelację 1727 m i długość około 60 km. Aktualnie to najgłębszy trawers jaskiniowy na świecie. Eksploracja masywu trwa cały czas, a po połączeniu jaskini CL-3, głównym celem wypraw Krakowskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego jest eksploracja kolejnych wyżej położonych jaskiń. Najciekawszą z nich jest Furkaschacht z otworem na wysokości 2475 m n.p.m., 96 m powyżej najwyższego otworu Systemu Lamprechtsofen. Skomplikowany system odwodnienia masywu powoduje, że można liczyć na dołączenie w przyszłości innych eksplorowanych przez nas jaskiń znajdujących się po drugiej stronie grani opadającej z najwyższego wierzchołka masywu Birnhorn (2634 m).
WEBINARIUM
Jaskinie lodowe - przeszłość, teraźniejszość, przyszłość...
20.05.2022
Zapraszamy do udziału w wykładzie w ramach Webinariów Speleologicznych organizowanych przez naszą Sekcję, które odbędzie się w środę 25 maja 2022 r. o godzinie 19:00 za pośrednictwem YouTube. Wykład pt. " Jaskinie lodowe - przeszłość, teraźniejszość, przyszłość...” wygłoszą prof. Witold Szczuciński oraz prof. Grzegorz Rachlewicz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Współczesna zmiana klimatu nie oszczędza skalnych podziemi. Szczególnie wyraźnie widać to po zmianach objętości wypełniających korytarze i komnaty jaskiń mas lodowych. Takie jaskinie z wieloletnimi masami lodu nazywamy jaskiniami lodowymi i znamy je z wielu regionów świata. Znajdują się również w polskiej części Tatr, gdzie największa pod względem objętości lodu jest Jaskinia Lodowa w Ciemniaku. Lód w jaskiniach od dawna intrygował badaczy i speleologów, szczególnie pytania o jego pochodzenie i przyszłość. W ramach prezentacji przedstawimy jaskinie lodowe i ich różne typy. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie: kiedy powstał lód jaskiniowy, czy to pozostałości po epokach lodowcowych? Pokażemy też jak zmienia się jego zasięg w ostatnich dekadach i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie o jego przyszłość.
CZŁONKOWIE
Zmarł Janusz Baryła
03.05.2022
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 27. kwietnia br. zmarł nasz sekcyjny kolega Janusz Baryła – taternik jaskiniowy, taternik, botanik, speleolog, wszechstronny znawca i miłośnik przyrody, kierownik i uczestnik wielu wypraw o charakterze sportowym i eksploracyjnym, członek honorowy, Klubu Wysokogórskiego Kraków, Polskiego Związku Alpinizmu, Polskiego Towarzystwa Przyrodników
im. Kopernika oraz jeden ze współzałożycieli Sekcji Speleologicznej naszego Towarzystwa.
Pożegnanie Janusza odbędzie się w poniedziałek 9. maja 2022 r. o godz. 13:40 na Cmentarzu Komunalnym w Podgórkach Tynieckich koło Krakowa.
Zarząd Sekcji Speleologicznej
Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika
o Sekcji
Działamy od 1964 roku! poznaj naszą historię!
Sympozja

Dofinansowano z programu Doskonała Nauka” Ministra Nauki i Edukacji (umowa DKN/SN/516339/2021)

2021 IYCK
2021 IYCK Ulotka
kliknij na zdjęcie aby pobrać
2021 IYCK Przewodnik
kliknij na zdjęcie aby pobrać
Kontakt
Sekretarz Sekcji
dr Wojciech Wróblewski
Adres
Instytut Nauk Geologicznych
Uniwersytet Jagielloński
Gronostajowa 3A
30-063 Kraków
email
Partnerzy
© 2021 Copyright: Sekcja Speleologiczna PTP im. Kopernika