WYKŁAD ONLINE
Neandertalczycy - mit jaskiniowca
1 maja 2021
Serdecznie zapraszamy na otwarty wykład online współorganizowany przez naszą Sekcję, które odbędzie się w piątek 18.06.2021 r. o 18.30 za pośrednictwem YouTube. Wykład pt. Neandertalczycy – mit jaskiniowca wygłoszą dr Wioletta Nowaczewska i dr hab. Andrzej Wiśniewski z Uniwersytetu Wrocławskiego.
WEBINARIUM
Speleomykologia – życie w jaskiniach „okiem” mykologa
1 maja 2021
Niniejszym informujemy o kolejnym wykładzie w ramach Webinariów Speleologicznych organizowanych przez naszą Sekcję, które odbędzie się w najbliższą środę 26 kwietnia o godzinie 19:00 za pośrednictwem YouTube. Wykład pt. Speleomykologia – życie w jaskiniach „okiem” mykologa wygłosi nasz sekcyjny kolega dr hab. inż. Rafał Ogórek, kierownik zakładu Mykologii i Genetyki UWr.
WEBINARIUM
Ewolucja jaskiń zapisana w osadach i kształcie korytarzy
18 kwiecień 2021
Serdecznie zapraszamy na kolejne speleo-webinarium, podczas, którego dr Ditta Kicińska wygłosi wykład „Ewolucja jaskiń zapisana w osadach i kształcie korytarzy” i wyjaśni jakie informacje dostarczają nam one w kontekście zrozumienia historii rozwoju jaskiń.
WYKŁAD POPULARNONAUKOWY
Dzień Ziemi: Kras i jaskinie - fascynujące, lecz trudne do ochrony dziedzictwo Ziemi
17 kwiecień 2021
Jaskinie i kras stanowią wyjątkowy element dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Ziemi. Jak w kronice zapisane są w nich etapy ewolucji naszej planety oraz informacje o pochodzeniu i ewolucji człowieka. Ich środowisko jest jednak bardzo wrażliwe na nasze działania i ulegają łatwo degradacji. O odkrywaniu, poznawaniu i ochronie jaskiń i krasu opowie dr Andrzej Tyc, geomorfolog i speleolog z Uniwersytetu Śląskiego.
ZAJECIA DLA MŁODZIEŻY
O jaskiniach, krasie i speleologii
22 MARZEC 2021
W ramach Międzynarodowego Roku Jaskiń i Krasu, członkowie Sekcji Speleologicznej Polskiego Towarzystwa Przyrodników w Krakowie aktywnie włączają się w działalność dydaktyczną promującą jaskinie i kras. Michał Zatorski, członek towarzystwa i nauczyciel geografii ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Krakowie zorganizował cykl zajęć dydaktycznych dotyczących speleologii. Podczas lekcji geografii uczniowie klas 5-8 szkoły podstawowej uczestniczyli już w spotkaniu pt. „Procesy i krajobrazy krasowe”. Zaplanowane są jeszcze trzy kolejne spotkania:
24.03.2021 – Największe i najgłębsze jaskinie na świecie. Sprzęt do taternictwa jaskiniowego.
31.03.2021 – Czego archeolog szuka w jaskini? Historia badań archeologicznych na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.
7.04.2021 – Pseudokras i metody badań pseudokrasu.

W czerwcu został zaplanowany szkolny konkurs dotyczący jaskiń i krasu pod hasłem Międzynarodowego Roku Jaskiń i Krasu "Odkrywać, rozumieć i chronić".
WEBINARIUM
Rola jaskiń w życiu drapieżników
22 Marzec 2021
Zapraszamy do udziału w kolejnym z cyklu speleo-webinariów podczas którego wykład pt. „Rola jaskiń w życiu drapieżników” wygłosi dr hab. Adrian Marciszak z Uniwersytetu Wrocławskiego. Wykład odbędzie się jak dotychczas w ostatnią środę marca.
WEBINARIUM
Namuliska jaskiniowe - repozytorium archeologiczne
12 LUTY 2021
Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnym z cyklu speleo-webinariów organizowanych przez Sekcje Speleologiczną PTP im. Kopernika, które odbedą się w ramach Międzynarodowego Roku Jakskiń i Krasu 2021 (International Year of Caves and Karst 2021) z inicjatywy Miedzynarodowej Unii Speleologicznej, podczas którego wykład na temat speleoarcheologii wygłosi dr Magdalena Sudoł-Procyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
WARSZTATY
Tydzień Geomorfologii – Rok Jaskiń i Krasu
11 LUTY 2021
W ramach drugiej edycji Międzynarodowego Tygodnia Geomorfologii (1-7.03.2021), nawiązując do obchodów Międzynarodowego Roku Jaskiń i Krasu, zapraszamy do udziału w sesji online (platforma MS Teams) pt. „Różne oblicza jaskiń” współogranizowanej przez członków naszej Sekcji
WEBINARIUM
Kras i jaskinie Polski
26 styczeń 2021
Serdecznie zapraszamy do udziału w cyklu speleo-webinariów organizowanych przez Sekcje Speleologiczną PTP im. Kopernika, które odbedą się w ramach Międzynarodowego Roku Jakskiń i Krasu 2021 (International Year of Caves and Karst 2021) z inicjatywy Miedzynarodowej Unii Speleologicznej. W dniu 27 stycznia 2021 r. odbędzie się pierwsze z nich.
WEBINARIUM
Caves in the Tatra Mts: where, what, and why so incredible?
01 Luty 2021
Tym razem po angielsku! Webinarium w ramach Międzynarodowego Roku Jaskiń i Krasu o jaskinach Tatrzańskich wygłosi 5 lutego br. o godzinie 19:00 dla greckiego Proteas Speleology of Thessaloniki , nasz sekcyjny kolega - dr Jacek Szczygieł
ARTYKUŁ
Speleomykologia, czyli grzyby w ekosystemach podziemnych
26 styczeń 2021
Serdecznie zachęcamy do lektury artykułu o badaniach grzybów w systemach jaskiniowych autorstwa dr hab. inż. Rafała Ogórka, członka Sekcji Speleologicznej, laureata ostatniej edycji Nagrody i Medalu im. Marii Markowicz-Łohinowicz przyznawanym przez Polskie Towarzystwo Przyrodników im. Kopernika autorom wybitnych prac z zakresu krasu i speleologii, obecnie pracownika Uniwersytetu Wrocławskiego.
WYDARZENIE
Uniwersytet Wrocławski partnerem 2021 IYCK
15 styczeń 2021
Rok 2021 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Jaskiń i Krasu. Dlatego naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy od lat badają tajemnice obszarów krasowych podjęli wyzwanie – chcą pokazać wszystkim piękno podziemnego świata.
KONFERENCJA
54. Sympozjum Speleologiczne
28 Wrzesień 2020
Tradycyjnie, 54. Sympozjum Speleologiczne zostanie zorganizowane przez Sekcję Speleologiczną PTP im. Kopernika. Tegoroczne Sympozjum odbędzie się w dniach 15.10–18.10.2020 r. w Krzyżanowicach Dolnych koło Pińczowa.
o Sekcji
Działamy od 1964 roku! poznaj naszą historię!
2021 IYCK
2021 IYCK Ulotka
kliknij na zdjęcie abu pobrać
2021 IYCK Przewodnik
kliknij na zdjęcie aby pobrać
Kontakt
Sekretarz Sekcji
dr Wojciech Wróblewski
Adres
Instytut Nauk Geologicznych
Uniwersytet Jagielloński
Gronostajowa 3A
30-063 Kraków
email
Partnerzy
© 2021 Copyright: Sekcja Speleologiczna PTP im. Kopernika